انرژی زمین گرمایی برای کودکان

نیاز به کمک ما دارید؟

با همکاران ما در بخش های مرتبط با نیاز شما در از طریق صفحه تماس با ما در تماس باشید.

تعریف انرژی زمین گرمایی

فرض کنید در سطح زمین یک چاه حفر کنیم که این قدر دهانه آن بزرگ باشد که بتونیم داخل آن شده و راه بریم. اگر داخل این چاه، رو به پایین حرکت کنیم و در حال حرکت، درجه حرارت هوای چاه رو اندازه گیری کنیم متوجه می شیم که هر چی پایین تر میریم درجه حرارت چاه هم بیشتر میشه. این درجه حرارت ممکنه اونقدر زیاد بشه که بتونه آب داخل زمین رو جوش بیاره. در این حالت، ما به یه جایی می رسیم که داخل چاه، آب جوش یا بخار یا هر دوی اونا با هم وجود دارند. به این نقطه از چاه، مخزن زمین گرمایی میگن و انرژی که از بخار آب یا آب داغ داخل مخزن بدست میاد رو بهش انرژی زمین گرمایی میگن.

خب، حالا اگه ما روی سطح زمین یه چاه حفر کنیم که به این مخزن برسه و بتونیم آب داغ یا بخار آب رو به سطح زمین بیاریم میتونیم از انرژی اون استفاده کنیم. یکی از نشونه های انرژی زمین گرمایی در سطح زمین، چشمه های آبگرم هستند. ممکنه شما تو سفرهایی که به همراه خانواده داشتید چشمه های آبگرم رو از نزدیک دیده باشید.

شکل 1. هر چی در یک چاه، پایین تر بریم درجه حرارت چاه بیشتر میشه.

شکل 2. یک چشمه آبگرم

موارد استفاده

با بخار یا آب داغی که از چاه بیرون میاد میشه استفاده های زیادی کرد. مثلاً میشه آب داغ رو به خونه ها فرستاد تا اونا رو در فصل زمستون گرم کنه. میشه با آب داغ، آب استخرهای پرورش ماهی رو گرم کرد تا ماهی ها بهتر رشد کنن.

میشه آب داغ رو به داخل لوله فرستاد و لوله ها رو از زیر جاده ها رد کرد تا تو زمستون برف روی جاده ها رو آب کنه. یا میشه با آب داغ، گلخونه ها رو گرم کرد تا بشه میوه ها و گلها رو تو اونا پرورش داد. یا میشه یه استخر رو با آب داغ پر کرد تا آدما توی اون آب تنی کنن. پس میتونیم با آب داغ خیلی از کارها رو انجام بدیم.

شکل 3. یک گلخونه زمین گرمایی.

توی این لوله  آب گرم قرار داره که میتونه محیط گلخونه رو گرم کنه و باهاش میوه ها و گلهای مختلف رو  پرورش داد.

شکل 4.  استخر پرورش ماهی.

با آب داغی که از چاه بیرون میاد میشه آب استخرهای پرورش ماهی رو گرم کرد تا آب استخر تو زمستون یخ نزنه.

شکل 5. استخرهای آب گرم.

اگه آب داغی که از چاه بیرون میاد رو تو یه استخر بزرگ بریزیم اونوقت مردم میتونن توی اون شنا کنن.

شکل 6. آب کردن برف خیابون.

اگه آب داغ رو از توی این لوله ها عبور بدیم میتونیم برف روی خیابون رو باهاش آب کنیم تا ماشینا سر نخورن.

اگه فشار و حجم بخار آب زیاد باشه میشه از اون برق تولید کرد. برای این کار، بخار آبی که از چاه در میاد رو به داخل یک دستگاه که اسمش توربینه می فرستن. توی این توربین تعداد زیادی پره وجود داره که وقتی بخار به اونا برخورد می کنه حرکت می کنه و به کمک اون میشه برق تولید کرد.

شکل 7. تولید برق از بخار.

همون طور که میدونید در کشور عزیزمون ایران هم ما انرژی زمین گرمایی داریم. ما در خیلی از جاهای کشورمون، چشمه آب گرم داریم. مثلا در شهرهای رامسر، محلات، سرعین چشمه های آب گرم زیادی وجود داره که نشونه های انرژی زمین گرمایی هستن.

شکل 8. یکی از چشمه های آبگرم سرعین

پمپ های حرارتی زمین گرمایی

اگه دقت کرده باشید وقتی تو فصل تابستون زیرزمین خنکه و تو فصل زمستون گرمه. پس می تونیم تو تابستون هوای خنکو بیاریم تو خونه و باهاش خونه مون رو خنک کنیم. تو فصل زمستون هم میتونیم هوای گرم زیرزمین رو به تو خونه هامون بفرستیم و باهاش خونه مونو گرم کنیم. به دستگاهی که این کارها رو برامون انجام میده پمپ حرارتی زمین گرمایی میگن. خوبیه این دستگاه ها اینه که نسبت به کولرهای آبی برق کمتری مصرف می کنن. این دستگاهها اصلا آب هم مصرف نمی کنن.

شکل 9. پمپ حرارتی زمین گرمایی در فصل تابستون

در تابستون، هوای خنک رو از زیرزمین به داخل خونه می فرستن و خونه رو خنک می کنن.

شکل 10. پمپ حرارتی زمین گرمایی در فصل زمستون

در زمستون، هوای گرم رو از زیرزمین به داخل خونه می فرستن تا خونه رو خنک کنه.

تهیه کننده: جواد نورعلیئی – پژوهشگاه نیرو-  فروردین 1399