پتانسیل انرژی زمین گرمایی

چگونه میتوانیم به شما کمک کنیم؟

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

انجمن انرژی زمین گرمایی ایران برجسته ترین نهاد تخصصی این حوزه است که توسط نخبگان، اندیشمندان و صاحب‌نظران اداره می‌شود. پس اگر نخبه، اندیشمند و صاحبنظر هستید مفتخر هستیم که به جمع ما بپیوندید

فرهاد عبداله زاده بینا
دبیر کل, انجمن علمی زمین گرمایی ایران

توسعۀ منابع زمین­ گرمایی در ایران

گرایش به انرژی زمین­گ رمایی در ایران با ورود کارشناس زمین­ گرمایی سازمان ملل متحد یعنی جیمز آر امکینیت به کشور به آذر 1353 برمی­گردد. در سال 1354 توافقی میان وزیر انرژی ایتالیا و شرکت برکلی تهران برای اکتشاف منابع زمین­ گرمایی در بخش شمال­ غرب ایران امضاء شد. در سال 1362 نتایج بررسی­ ها، نواحی سبلان، دماوند، خوی- ماکو و سهند را به عنوان چهار ناحیۀ اکتشافی زمین­ گرمایی را در شمال­ غرب ایران مشخص کرد (شکل 1) [. از سال 1375 تا 1378 یک پروژۀ اکتشاف منبع انرژی زمین­ گرمایی گسترده توسط سازمان انرژی­های نو ایران (سانا) انجام شد و 14 ناحیه تشخیص داده شد.

 

شکل (1): چهار ناحیۀ دارای پتانسیل زمین­ گرمایی در شمال­ غرب ایران 

از سال 1379 به بعد تلاش­ هایی در جهت عمومی­ سازی مفهوم زمین­ گرمایی در استفاده مستقیم برای کشاورزی، پرورش ماهی، اهداف گلخانه ­ای در تراز مقامات دولتی در کشور انجام گرفت. به همین خاطر نیز پمپ­ های حرارتی زمین­ گرمایی در بخش­ های مختلف کشور برای اهداف گرمایشی و سرمایشی نصب گردید. در سال 2007 با استفاده از سیستم­ های اطلاعات جغرافیایی (GIS) مطالعاتی برای انتخاب مناطق پتانسیل­ دار زمین­ گرمایی کشور انجام شد. نتایج نشان داد که 8/8 درصد ایران به عنوان نواحی پتانسیل دار ایران در 18 حوضه می­ تواند معرفی گردد (شکل 2)   جدیدترین نتایج مربوط به مناطق مطلوب زمین­ گرمایی که توسط ساتبا ارائه شده است در شکل (3) ارائه شده است.

در حال حاضر اولین اولویت تولید الکتریسته از بین این 18 منطقه، میدان زمین­ گرمایی شمال­ غرب سبلان است که مورد توجه قرار گرفته است. این میدان جزء چهار ناحیۀ دما بالای اصلی در ایران است که در شمال غرب ایران در استان اردبیل واقع است و فاصلۀ آن از شهر تهران 859 کیلومتر می­باشد. ایدۀ تولید برق از این حوضه در سال 1373 مطرح شد و بعد از آن به این حوضه به عنوان یک اولویت برجسته اهمیت داده شد.

شکل (2): نقشۀ منابع زمین­گرمایی ایران 

 

شکل (3): جدیدترین نقشۀ مناطق مطلوب زمین­گرمایی ایران [منبع: ساتبا].

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?