یادبود زنده یاد آقای مهندس منوچهر فتوحی (1392-1304) یکی از پیش کسوتان حوزه انرژی زمین گرمایی در ایران

نیاز به کمک ما دارید؟

با همکاران ما در بخش های مرتبط با نیاز شما در از طریق صفحه تماس با ما در تماس باشید.

یادبود زنده یاد آقای مهندس منوچهر فتوحی (1392-1304) یکی از پیش کسوتان حوزه انرژی زمین گرمایی در ایران

در سال 1304 در مراغه متولد شد. دیپلم ریاضی خود را در سال 1324 در تبریز و لیسانس مهندسی مکانیک را از هنر سرای عالی تهران در سال 1327 دریافت کرد و در پاییز همان سال، به استخدام شرکت نفت انگلیس و ایران درآمد و حدود 9 ماه در پالایشگاه آبادان به فعالیت پرداخت. پس از گذراندن دوره نظام وظیفه به آمریکا رفت و در رشته زمین شناسی، به ترتیب مدارک لیسانس و فوق لیسانس خود را دریافت کرد. پس از بازگشت به ایران در سال 1337 مجدداً به استخدام شرکت ملی نفت ایران درآمد.

وی در واحدهای گوناگون شرکت نفت از جمله اکتشاف و استخراج، امور شرکت های وابسته و روابط بین الملل و نظارت بر طرح های اکتشافی به عنوان کارشناس ارشد و معاون امور و نیز در مدیریت برنامه ریزی تلفیقی و پژوهش در سمت معاون اداره بهره برداری از منابع، انجام وظیفه کرد و سرانجام در تاریخ 1/12/1359 به افتخار بازنشستگی نائل آمد.

ایشان در حین اشتغال در وزارت نفت با مقوله انرژی زمین گرمایی آشنا گردید و به منظور آشنایی متخصصان حوزه انرژی کشور، تعدادی مقاله در نشریات مرتبط با حوزه انرژی نیز منتشر نمود. وی پس از بازنشستگی نیز به فعالیت در حوزه انرژی زمین گرمایی ادامه داد و در همین راستا، با سازمان های مختلفی مانند مرکز تحقیقات نیرو و سازمان انرژی های نو ایران (سانا) همکاری نمود. یکی از تأثیر گذارترین اقدامات وی در خصوص توسعه انرژی زمین گرمایی در کشور، فراهم نمودن بستر لازم برای شرکت کارشناسان و متخصصین ایرانی در دوره آموزشی پیشرفته انرژی زمین گرمایی در دانشگاه سازمان ملل واقع در کشور ایسلند می باشد. در واقع، پس از ملاقات حضوری آقای مهندس فتوحی با رئیس دانشگاه مذکور در کنگره جهانی انرژی زمین گرمایی سال 1995 در شهر فلورانس ایتالیا، وی پیشنهاد مشارکت کارشناسان ایرانی را در دوره آموزشی فوق الذکر مطرح نمود که مورد موافقت ریاست دانشگاه یاد شده، قرار گرفت. تاکنون، چندین کارشناس ایرانی در رشته های گوناگون در دوره آموزشی مذکور، شرکت نموده اند.

بنا به نقل قول از همکاران آقای مهندس فتوحی، پشتکار و صداقت ایشان دو صفت مهم اخلاقی وی به شمار می رفت. مرحوم فتوحی در سال های آخر عمر خود برای ادامه زندگی به آمریکا رفت و تا پایان عمر در کنار فرزندان و نوه های خود بود. سرانجام، وی در سال 1392، پس از سالها تلاش در حوزه های نفت و انرژی زمین گرمایی، دیده از جهان فرو بست. یاد و خاطره ایشان، همواره در ذهن ها خواهد ماند. روحش شاد و یادش گرامی باد.

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?